Zatmění upírům?

9. dubna 2011 v 23:40 | Heliovka |  V hlavě
Z upírů se stává ohrožený druh.

Tvrdíte, že ne? No jistě. Vždyť je toho všude plno - mysticky krásní, rychlí jako závodní formule, celí ledoví a hlavně zářící na slunečním světle. Pro takového "vampíra" člověk nemusí chodit daleko. Vlastně stačí jen zadat do vyhledávače "Stmívání", kouknout se do nějakého toho knihkupectví, nebo prostě jen s někým zavést řeč na tohle ošemetné téma. Jenomže i navzory fenoménu, který se nám před několika lety vrhl přímo do náruče, si troufám tvrdit, že najít mezi námi upíra je den ode dne těžší.

Mýty o upírech se objevují již odnepaměti; paní Meyerová tedy rozhodně není z těch, kteří přišli s tímto tématem jako první. Opačným případem je Abraham Stoker, jehož román Dracula vyšel už před dvěma stoletími. Jde ale především o to, že upíři, které jsme znali mnoho desetiletí, se nám pomalu ztrácejí z očí. Nebo se alespoň mění k nepoznání.

Bývali sice bledí a oslinivě nádherní, a vyhýbali se denímu světlu. Ovšem tady podobnosti končí. Opravdoví upíři se ztráceli v zrcadlech, sluneční paprsky je pálily zaživa, bývali elegantní a kultivovaní. Chovali se všichni do jednoho jako šlechtici a od toho se odvíjelo i všechno ostatní. Zkrátka... měli charisma. Jenže s postavami Meyerové jejich kouzlo pomalu vyprchalo. Mohou sice řídit stříbrné auťáky jako nikdo jiný, jenže chybí jim vytříbenost gest a přesně ta uhrančivá (a obvykle smrtící) záře v očích.

Přestože se může zdát, že je upírů všude plno, opak je pravdou. Ztrácejí se. A já si říkám, jestli to náhodou není škoda. Upírská tématika mě vždy lákala - tyhle postavy v sobě nosily něco velice nepochopeného a obdivuhodného. Alespoň podle mého svou povahou předčily ostatní bájné bytosti - žádné z nich totiž nebyly tak tajemné. Teď se jim však stmívá na horší časy a kdoví, jestli ještě nastane nějaký rozbřezk. Kdo by totiž chtěl psát o pravých upírech, když teď ze všech stran září legendy s brilianty na kůži? Já jsem tedy byla touto dobou dostatečně zpravena o tom, že snažit se vrátit upírům jejich ztracený královský titul by bylo krajně nebezpečné.

Možná se mnou v mnohém nebudete souhlasit. Ale věřím, že se najde pár lidí, kteří to cítí podobně. A ti se snad nenechají strhnout dobou a nezanevřou na starého dobrého Stokerovského Draculu. Vždyť bez něj by ti ostatní ani neměli Edwarda... :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kirkenitida Kirkenitida | Web | 9. dubna 2011 v 23:59 | Reagovat

Také Hamiltnová je dobrá spisovatelka :) A celkem s článkem souhlasím.. Povedené :)

2 Borůvková Borůvková | Web | 10. dubna 2011 v 0:02 | Reagovat

Oboje je něco trochu jinýho, to je pravda, ti "staří" upíři mi taky trochu scházejí.. :)

3 Ariko Ariko | Web | 10. dubna 2011 v 0:04 | Reagovat

já souhlasím..... Edwardem začala retardace upírů na sladké hezounky ... :-P

4 Vendy Vendy | Web | 10. dubna 2011 v 0:26 | Reagovat

Asi tě zklamu, ale mně se Twillight sága líbí. Co na tom, že se upíři třpytí, až oči bolí. Je to zase něco jiného.
Ale to neznamená, že zavrhuji klasické upíry. Stokerova Draculu mám už v knihovničce pěkně dlouho a přečetla jsem ho několikrát. Ve své době dobrá esence hrůzy a některé věci mi dělají blbě ještě dnes.
Zatím jsem nepřišla na chuť upírům Anny Rice ani Jenny Nowak. Možná přijdu.
Ale ze Superupíra Briana Lumleye mám opravdu opravdu veliký respekt (upřesním, série Nekroskop. Ovšem pan upír zde není žádný krasavec.)
Z filmů se mi líbil klasický Dracula, ano, ještě ten stařičký černobílý film. Ani tady není Dracula zrovna fešák, ale určité charisma a ďábelskost má. Líbil se mi Dracula od Copolly, také Interwiew s upírem i první díl Blade. Hodně dobrý je seriál Pravá krev, i když na to, jak jej ostatní vychvalovali, jsem tam taky našla dost směšných věcí a pěkných blbostí.
Stmívání beru spíš jako romantický film s prvky nadpřirozena, než jako horor. Ale docela dobrá je série Vampire diaries, neboli Upíří deníky. U nás to zatím nešlo, takže k sehnání pouze v originále nebo s titulky. Ale pokud bys náhodou chtěla sáhnout po knize, tak nesahej. Knížka je dost jednoduchá, primitivní a děsná. Řeknu to takhle: Stmívání kniha je proti tomu dobře propracovaný román s originální zápletkou a skvěle napsanými charaktery postav. (To jen tak pro porovnání)...
Ale filmové Upíří deníky, to je mňamka. Zejména díky Ianu Somerhalderovi, který si svou roli padoušského bratříčka náležitě užívá.
Zdá se, že jsem upírské téma už vyčerpala.
Ale neboj, ještě je Anita Blake, ta to jistí.
A určitě to nebude soumrak nad upíry, ani jejich zničení... 8-)

5 Heliovka Heliovka | Web | 10. dubna 2011 v 0:51 | Reagovat

Děkuju za komentáře a hlavně za to, že jste si přečetli článek... :)

[4]: To bylo vyčerpávající... děkuju :) Co se týče Stmívání, ani tak neodsuzuji původní knížku, jen nesnáším to šílenství kolem něj. Ani proti Meyerové v zásadě nic nemám, přestože mně se knížky s takovou tématikou nezamlouvají. Jen mi připadá, že si mohla vymyslet něco nového - asi jsem dost zastaralá a je mi líto, že takhle "zazdila" ty pravé upíry, kteří se mi vždycky líbili... :)

Mimochodem... Interview s upírem je skvělý film...! :)

6 amane amane | Web | 10. dubna 2011 v 7:14 | Reagovat

Súhlasím vo všetko až na ten súmrak klasických upírov. Verím, že sa nájde nietko ešte v tomto storočí, kto sa naštve a vo svojich knihách sa vráti  ku klasickému ponímaniu upírstva.

7 Madeleine Madeleine | Web | 10. dubna 2011 v 8:11 | Reagovat

Já nemám nic proti Twilight :-) . Ale zároveň zastávám názor, že každý má jinou představu upíra :-) . Já jsem jako dítě byla 100% upír. Bílá kůže v kontrastu s dlouhými hnědými vlasy, k tomu ty správné upírovské špičáky :-D a na dotek opravdu studená ... no, dnes už mám tedy všechny zuby, ale ten zbytek mi zůstal :-) .
Osobně si myslím, že opravdového upíra nelze od normálních lidí tolik odlišit. Určitě jsou jiní, mají jiný styl/způsob života, ale určitě se od ostatních příliš neodlišují. Stále je mezi námi dost lidí silně nábožensky založených... a samozřejmě v kontrastu s tím, ruku na srdce, kdo by se chtěl stát atrakcí milovníků upírů, co si chtějí na nějakého takového sáhnout ;-)

8 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 10. dubna 2011 v 8:58 | Reagovat

Pravda, osobně nemám ráda Stmívání právě kvůli tomu, co to udělalo s klasickým upírizmem a hlavně to, že to není žádné extra dílo na to, jak je to obdivováno.O filmu, kde to vypadá, jako by nikdo neuměl hrát jinak než s hubou dokořán ani nemluvě, ale budiž každého věc.Četla jem spoustu knih a i méně známý autoři byli schopni upíri přenést do dnešní doby s elegancí a jim vlastní grácií bez toho aby tam plpali nějaké novinky ala edík baterka, ale pořád byli originální , protože do toho zanesli nové prvky.Co už, ono s stejně za chvíli vyklube jiný hybrid...

9 Brita Brita | E-mail | Web | 10. dubna 2011 v 9:04 | Reagovat

Meyerová napsala čtivou knížku, která se, alespoň mně, dobře čte. A geniální na tom je, že to nemá skoro žádnou zápletku a je to natažené na čtyři čtyři sta a více stran dlouhé knížky.
Pravda, že tím zkazila veškeré mínění o upírech a rozdmýchala šílenství okolo "třpytivých hezounků", po němž se vyrojilo množství publikací s až nápadně podobnou zápletkou.
Upíři podle mě patří "na temnou stranu" a nikdo mi to nevyvrátí, ani Meyerová, ačkoli mám všechny její knížky. Staří upíři, ti strašliví, nebezpeční, noční tvorové, jsou mnohem lepší, než slaďounci. Snad jediná současná knížka, kde jsou upíři zlí (a kterou jsem četla) je Vědma a Zaříkávač od Michaela Scotta, ovšem je tam jen krátká zmínka.
Lidé mají tendenci snažit se vše zlehčit a přetvořit, aby to nevypadalo děsivě. Takže ona spisovatelka se vlastně skutečných upírů možná bojí :D (Což mi připadá logické. Kdyby skutečně existovali krvosajci, měli by spadeno právě na ní, že je tak zkazila, co myslíš? :D)
PS: Upíří deníky musím ocenit. Je to docela dobrý seriál a některé scénky jsou jednoduše boží. A to říkám i přesto, že mi celé upírstvo a vlkodlačstvo začíná pomalu lézt krkem. Vyrojilo se toho totiž moc...

10 Amber Amber | Web | 10. dubna 2011 v 9:07 | Reagovat

Právě proto jsem Twillight v oblibě nikdy neměla. Právě kvůli němu se pomalu ztrácí to kouzlo starých upírů, místo toho je nahrazují upíři, moderně oblečení, jezdícé do školy ve stříbrném Volvu...
Hah, teď to možná zní trochu směšně :D

11 Heliovka Heliovka | Web | 10. dubna 2011 v 9:52 | Reagovat

Znovu a opět děkuji za komentáře. Možná to tak nevypadá, ale mám vždycky ohromnou radost z toho, když si článek někdo přečte a pak je to vidět i v tom, co k němu napíše... :)

[6]: Doufám, že máš pravdu. Myslím, že někteří lidé by mohli napsat dobrou knihu o upírech, aniž by je tím "kazili" - otázkou ale zůstává, jestli se bude někomu chtít to udělat, když už svět pobláznilo Stmívání.

[9]: Já osobně četla jen první kapitolu. Nelíbí se mi děj a rozčiluje mě forma - neustálé "byla jsem", které bohužel není vinou překladu, ale opakuje se i v originále. I kdybych se však "prokousala" dál, nevím, jestli by mě zaujalo "protažené nic". Chápu ale, že si někdo romantické příběhy zamiloval a nic proti tomu nemám. Co mě opravdu mrzí, je prakticky jen viditelná změna upírů... a to, že stačí napsat teenagerský hit, aby se z člověka stal spisovatel.

12 Neriah Neriah | E-mail | Web | 10. dubna 2011 v 10:14 | Reagovat

U Stmívání jsem četla jen první díl a celou dobu jsem nevěděla, zda se smát nebo brečet. Bylo to napsáno sice čtivě, ale zároveň to bylo na můj vkus moc jednoduché (takovouhle zápletku bych snad mohla vymyslet i já :D) a charaktery postav, na které se díky Stephenu Kingovi hodně soustředím, mi nepřišly ničím zvláštní.
Jediné, čeho asi Meyerová docílila, je to, že přiměla některé jedince číst... :D

U upířin se mi docela líbí Pravá krev, i když je to poměrně oddychové čtení, a pak taky Anita Blake. Těch novodobějších knih o upírech se ještě pořád bojím :D Vždycky čekám, až mi někdo něco doporučí, protože já už se nechci lekat :D
Na Draculu by se zapomínat nemělo, poslední věta článku to vystihla dokonale... Jsem ráda, že na to má někdo stejný názor jako já. Osobně doufám, že se někdo vrátí ke starým dobrým časům a napíše o normálních upírech. A když ne... Jednou si to napíšu sama a budu slavnější než Meyerová :-P *ironicky se směje*

13 Izabella Hallison Izabella Hallison | Web | 10. dubna 2011 v 10:19 | Reagovat

máš naprostou pravdu...a díky tomuhle článku a tobě mě napadl nápad....mám blog o mých povídkách a teď mě napadlo,že bych mohla psát nějakou povídku o těch skutečných upírech,co ty na to?Vážně díky za tenhle článek.Máš úža blog!!! :-D  :-D

14 Zlatka Zlatka | Web | 10. dubna 2011 v 10:27 | Reagovat

Já mám Stmívání a vůbec celou tuhle ságu ráda, nicméně mě vážně štve, že teď je těch upírů všude jak na*raných a všichni jsou stejní alá Edward Cullen. Edwarda mám ráda, ale jeden stačí, nepotřebuju číst dvacet dalších knich o upírech, kde je jen jeho další dokonalá kopie, ale jinak mi tihle moderní upíři nevadí :) Ale Dracula je zase klasika, je krásný, nebezpečný, má úžasné charisma, které každého očaruje a samozřejmě jsou tu pak ty královské mravy, které mě na upírech tolik fascinují a které u moderních upírů velmi postrádám. Nezbývá nám nic jiného než doufat, že nejsme sami, kdo jsme si všimli, že moderní upíři nám udupávají ty původní do zapomění, a opět někdo dostane nápad na knihu, která by je zase postavila do slunečního světla (samozřejmě ne doslova, jinak by nám z nich asi moc nezůstalo :D).

15 Baka - chan Baka - chan | 10. dubna 2011 v 10:56 | Reagovat

Máš úplnou pravdu. Já měla ráda upíry do té doby než je znetvořilo Stmívání.
A když se ještě podívám na ty nány,který ječej,že nechtěj prince na bílým koni ale upíra ve stříbrným Volvu,chce se mi blejt.

16 Adelaine Monroe Screams Adelaine Monroe Screams | Web | 10. dubna 2011 v 11:21 | Reagovat

Taky nemám ráda Stmívání a dávám přednost - alespoň z části - těm upírům, kterých se lidé báli, kteří byli mocní a charismatičtí a tak podobně. Ale na druhou stranu, ne všechny mýty byly pravdivé. A možná se upíři opravdu nějak změnili. Třeba to, že je zabíjí nebo pálí svěcená voda. Vždyť to je naprostá pitomost. Když byl upír před smrtí Budhista tak přeci neměl o nějaký svěcený vodě ani páru a tak podobně. Prostě.. Stmívání je blbost, upíři tam jsou úplně jiní,a le nechápu, proč to všichni berete tak vážně. Ta kniha byla napsána jako román, aby zaujala dnešní puberťačky, ne jako vysvětlení co jsou upíři. A já myslím, že čím míň lidí ví, jací upíři doopravdy jsou a má oči dokořán, tím líp pro samotné upíry.

17 Šílená bruneta P Šílená bruneta P | Web | 10. dubna 2011 v 19:30 | Reagovat

Dracula je klasika... na toho by se zapomenout nemělo. Nikdy. Máš pravdu, je to začátek fenoménů s upíry. Twiling ságu jsem četla i viděla. Knihy byly lepší, vždycky dávám přednost knihám, ale jak říkáš, Edwardovi chybí to, co všechno má Dracula. Možná jsou to nejtajemnější mystické postavy, to určitě.. ale u mě vždyky budou vést draci :) ;)

18 "Já jsem tady Vzduch!" "Já jsem tady Vzduch!" | 11. dubna 2011 v 19:10 | Reagovat

Takže, zaprvé, úplně mimo článek. Stahuju ten film! Zadruhé, taky mimo. Píšu ale nevím nevím, co za tím najdeš :D
A teď k článku.
Zajímavé a vcelku s tebou souhlasím, když se to vezme kolem a kolem. Protože původního upíra už dnes těžko najdeš...(asi přepíšu Willa :D jááj xD) A je mi to docela líto. Krásní, temní a všeobecně tajemní a ano, DĚSIVÍ A NEBEZPEČNÍ upíři byli vyměněni za podivné Patizóny, které má máti pšstuje na zahradě jako krmení pro morčata :-? (neřeš) Myslím, že Stmívání samo o sobě by mi ale zase tolik nevadilo, kdyby nepočalo zastiňovat starou dobrou Stokerovskou klasiku. Ať si má Meyerová svoje nápady, ale, její verze určitě není zas až tak SKVĚLÁ, aby takhle ovládala svět, proboha...
...vlastně neříkám nic pořádného, radši mlčím :D

19 Belatrix Black Belatrix Black | Web | 12. dubna 2011 v 18:10 | Reagovat

Šmarja, sestro, toho článku jsem si všimla až teď, sorry xD. Naprosto s tebou souhlasím. Stmívání nesnášim a doufám, že se teď na mě po tomto prohlášení nesesype banda hladových hlav svítících na slunci :-D Nádherá úvaha a abys věděla, já to s tim zadáváním myslela vážně :-D :-P ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama