Nelidské vs. žádoucí aneb O testování na zvířatech

12. července 2010 v 12:28 | Heliovka |  V hlavě
Zadáte do vyhledávače na seznamu "testování na zvířatech" a za chvilku už se váš monitor odshora dolů plní odkazy na spoustu stránek - většinou blogů. Na všech je prakticky to samé. Autorům to však nejde zazlívat, vesměs jsou to dobré věci - seznamy výrobků, za které "vděčíme" mrtvým zvířatům, odstrašující fotografie králíčků a štěňat s rozleptanými tělíčky, nabádání ke zkopírování textů i obrázků na vlastní blog...

Nemám v plánu uvádět konkrétní "dobré a špatné" příklady firem, které testování na zvířatech podporují či zavrhují, ani přidávat víc než nějaký ten ilustrační obrázek, ze kterého se většině lidem spíš zvědá žaludek, než aby na ně působil nějak "esteticky". Chtěla jsem se jen trochu zamyslet nad problémem, o kterém - pokud to mohu tvrdit - není příliš slyšet. Já si na něj vzpomněla jen tak mimoděk.

První pokusy na zvířatech se objevily už ve středověkém Řecku. Své objevy zkoušelo mnoho známých vědců, ať už to byli chemici, lékaři, biologové či fyzikové.

Reakce spousty lidí jsou jednoznačně negativní. Web se hemží komentáři typu "Je to hnus, mělo by se to zakázat" a nejednou už někoho napadlo udělat lidem, kteří zvířata takto zneužívají, přesně tu samou ohavnost, jakou dělají oni jim... tedy jen teoreticky. Představa, že něco malého a křehkého zemře jenom kvůli řasence nebo pracímu prášku, nechá v klidu jen málokteré z nás. Já osobně se s nikým takovým zatím nesetkala.

Podívejme se na to ale z úplně opačného konce, ke kterému se hodně lidí - a většinou jsou to právě ti, kdo si na své jinak třeba i bezduché blogy kopírují články s mottem STOP - vůbec nedostane. Může to být užitečné. Na zvířatech byla testována řada léků, které potom dokázaly pomoci nám, lidem. A nejsou to žádné neznámé "matlanice". Genetické pokusy prováděné na živočichách pomáhají s výzkumem dědičných chorob u lidí. Možná je to nemorální, ale mnoho těchto pokusů dovedlo lidskou společnost pozvednout zase o nepatrný krůček výš.

Často se také setkávám s tím, že se dívám v televizi na dokument, kde lidé dělají se zvířaty všemožné pokusy. Nemám teď na mysli, že by lili na myši kyselinu, jako spíš to, že zkoumají zvířecí reakce v určitých pro ně i stresujících situacích. A i když je teď zvláštní o tom psát, mnohdy jsou to zajímavé věci. V těch chvílích mě nenapadají myšlenky s nápisem "problematika testování na zvířatech".

Tím rozhodně neříkám, že je něco takového v pořádku, ale jen to, že nic není jen černé a bílé. Určitě je spousta takových pokusů zbytečná - na těchhle stránkách jsem našla zajímavé možnosti, jak testovat výrobky bez mrtvých živočichů. Spousta zvířat zemřela a umírá zbytečně, o tom není pochyb. Někteří ale pomohli ve vývoji užitečných věcí. Je to tak dobře? Mají jejich životy nižší váhu, než ty naše? Je to kruté a nelidské, nebo naopak potřebné a žádoucí?

Připadá mi to jako zajímavé a důležité téma a budu ráda za všechny názory a komentáře...

Dokázali by jste jim ublížit...?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Řešíš, jestli byl výrobek, který si kupuješ, testovaný na zvířatech\,

Ano, vždy
Občas
Ne

Komentáře

1 PajOule PajOule | E-mail | Web | 12. července 2010 v 13:02 | Reagovat

K Vánocům jsem dostala tablet na kresleí na PC..není to žádný luxus ale dá seto.no než jsem se to naučila dalo mi to fakt zabrat protože jsem neabsolvovala nikdy jakýkoliv kurz grafiky nebo nejakou školu..a když sem viděla toto→ http://www.youtube.com/watch?v=th9fF8k2UNc&feature=channel a mnohé další tak jsem totálně nervila xD pracovala jsem s photoshopem který byl na 30 dní a pak si to musíš za nekolik tisíc koupit klasika x// no a bylo to v aj a nechapala jsem vrstvy atd. Pak jsem si stáhla (www.stahuj.cz) program MyPaint a pomocí nějakého vysvetlení na internetu jsem pochopila vrstvy a práci s nima a najednou všechno šlo mnohem líp x))

2 LadyDog LadyDog | Web | 12. července 2010 v 13:12 | Reagovat

ooh.Ano.Testování na zvířatech je velice probírané téma.A velice smutné.

Když chci kosmetiku,zajdu do YvesRochera,který je už skoro všude a má velmi dobré ceny.A mám dobrý pocit.Ale jakmile onemocním,tak musím užívat léky o kterých vím,že k jejich vytvoření bylo potřeba testování na zvířatech.BYLO?Dříve ano,ale ted už máme tolik poznatků,že by se to obešlo bez toho či onoho,a hlavně testování na zvířatech je určeno na zvířata,tudíž zvířata nejsou lidé tudíž u nás se mohou vyskytovat i vedlejší účinky.Takže.Je to kurté,bezlidské,nelidské.Jsem zásadně proti.Léky by se měli testovat na lidech,dobrovolnících-jsou i takoví,nebo..na těch,co jsou odsouzeni k smrti.
Ale nejde to.Přece člověk je mnohem víc než zvíře?!přece zvíře nemá city,tudíž necítí tu bolest!říká někdo,kterému je to jedno,že kůli lesku na rty byla vpouštěna kyselina do odřezané kůže u králíka,nebo že kvůli šamponu na vlasy byly oči nějaké opice násilně otevřey,rozřezány,vpuštěny látky,které budou obsahovat tyto šampony.A pak ty oči bez umrtvení sešijí a nechají tu opici,malé mládě,samotné.Necítí kůži maminky,protože s tou udělali to samé..

A pak si přečteš na obalu toho šamponu-při zasažení do oka,oko vymývejte vodou.

A vy si představíte,že by ten šampon,který vám někdy stéká do očí a vás to svědí a štípe,Vám byl tam násilně dán a vy byste to museli vydržet a pak byste bolestí zemřeli a slyšeli byste výkřiky dalších zvířat,možná vaší matky.Takhle by to vypadalo,kdybyste byl pokusné zvíře..

proto si kupujme kosmetiku netestovanou a potraviny bez zbytečných barviv,která jsou také a stejně testována.A nedělejme,že jsem nemocní,protože se vám nechce do školy u doktorky nesimulujme,protože pak nám předepíše léky,které byly testované a vy byste je vůbec nemuseli mít.A kvůli Vám zemřelo další zvíře.

PS:víš o tom,že čr mělo dokonce vlastní rasu určenou k testování na zvířatech?ano,Horákova laboratorního psa..
(http://cynology.blog.cz/1004/ceska-rasa-ve-jmenu-vedy)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama